DSO Meclisi’nin gündemi resesyon

DSO Meclisi’nin gündemi resesyon

Denizli Sanayi Odası Temmuz ayı olağan Meclis toplantısı, Mehmet Tosunoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Meclisin gündemi Avrupa’daki resesyon oldu.

ABONE OL
Ağustos 18, 2022 06:07
DSO Meclisi’nin gündemi resesyon
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, Rusya ile AB ülkeleri arasındaki doğalgaz sorununa Avrupa Birliği ülkelerinin %15 tasarruf kararı alması ve Almanya’daki resesyon durumu üzerinde durdu.

Avrupa’nın, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan tahmin edilenden daha fazla etkilendiğine ve daha sert yavaşlamaya doğru gittiğine dikkat çeken Keçeci, “Rusya’nın Kuzey Akım 1 Boru Hattı’ndaki gaz akışını yeniden kısıtlayacağını duyurması üzerine AB ülkeleri, önlem olarak yüzde 15 tasarruf yapma planını onayladı. Bazı ülkeler ise acil durumlarda bağlayıcı hale gelecek bu anlaşmaya itiraz ediyor. Rusya’nın enerji akışını kesme tehdidi, AB’yi ekonomik olarak zora soktu ve Almanya ciddi bir resesyon ile karşı karşıya geldi” dedi.

Küresel anlamda sıkıntıların devam ettiğini, bu olumsuz durumların Türkiye’yi de etkilediğini belirten Keçeci, “Enerji fiyatlarının yüksekliği ve gaz kıtlığı tehdidi ekonomiyi zorluyor. Yüksek enflasyonun getirdiği yükler, yaklaşan enerji krizi ve tedarik zinciri sorunları sanayiciyi olumsuz etkiliyor. İhracatımızın da %60 oranını Avrupa’ya yaptığımızı düşünürsek, Denizli’deki firmalarımızın bu durgunluktan etkilenmeleri söz konusu. Son günlerde özellikle tekstilcilerimiz, Avrupa’daki resesyonun sektörde talep düşüklüğü ile karşımıza çıkmakta olduğunu dile getiriyor. Bu durumun diğer sektörleri de etkilemesi ihtimalini göz önünde bulundurarak, gerekli tedbirlerimizi almayız” dedi.

İhracat şehri olarak, firmaların çok dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Keçeci, parite etkisinin de devam edeceğini, bunun yanında Türkiye ihracatında keskin bir düşüş beklemediğini ancak ihracat artış hızında düşüş olabileceğini dile getirdi.

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.