Denizli’nin eski Belediye Başkanı Hasan Gönüllü’nün arşivinden 70’li yıların Denizli’si

Denizli’nin eski Belediye Başkanı Hasan Gönüllü’nün arşivinden 70’li yıların Denizli’si

Denizli’de daha açılmamış caddeler, yıkılmamış ya da yapılmamış binalar… 1974’te CHP’den belediye başkanı seçilip 12 Eylül 1980 darbesine kadar başkanlık yapan Hasan Gönüllü’nün arşivindeki Denizli fotoğraflarının pek çoğu yeni gün yüzüne çıkıyor.

ABONE OL
Mart 3, 2022 20:00
Denizli’nin eski Belediye Başkanı Hasan Gönüllü’nün arşivinden 70’li yıların Denizli’si
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hasan Gönüllü, Denizli’nin şehirleşmesinin önünü açan kararları alan, ‘büyük bir köyden’ kente dönüşün mimarı belediye başkanlarından biri… 1974 yılındaki yerel seçimlerde CHP’den belediye başkanı seçilen Gönüllü, 12 Eylül 1980 darbesine kadar başkanlık yaptı. Bugün sıklıkla kullanılan Atatürk, Emek ve Çamlık caddeleri onun zamanında açılan yollardı…

Gönüllü’nün arşivinden çıkan fotoğrafla yarım asır öncesinin Denizli’sine adeta yolculuk yapılıyor… Daha yapılmayan bazı yapılar, şimdi yerinde olmayan yapılar ve daha açılmamış yollarıyla 50 yıl öncesinin Denizli’si pek çoklarına, klasik ‘burası dutluktu’ deyimini söyletiyor…

Uzun bir kamulaştırma sürecinin sonunda Atatürk Caddesi hizmete açıldı. Sadece Bayramyeri ve İstiklal’den ulaşılabilen Delikliçınar meydanına artık Atatürk Caddesinden de ulaşılır oldu. Fotoğrafta Atatürk Caddesinden Çınar’a doğru bakılıyor ve solda Yeni Cami görülebiliyor.

Bayramyeri Meydanında Belediye işhanı henüz yokken… Bölgenin o dönemki büyük ihtiyacı olan otopark ve çok sayıda dükkanı barındıran işhanı için ilk kazma vuruluyor.

Aynı inşaata Bayramye’nden Demirciler Caddesi yönüne bakış…

Delikliçınar Meydanında şu anda Büyükşehir binası olarak kullanılan yeni belediye binasının temel çalışması…

Şimdi bir bulvar kadar işlek olan Çamlık Caddesi daha yeni açılıyor. Fotoğrafa göre sol taraf askeri bölge ve ileride sağda İnönü Caddesinin kesişiminde bulunan Emek Sitesi görülüyor.

Henüz Atatürk Caddesi’nin açılmadığı günlerden Delikliçınar Meydanına bakan binalar…

Bu asfalt şantiyesinin yerinde şimdi Forum Çamlık var…

Çamlık’tan Lise caddesine doğru iniş… Sağda Emek caddesi yeni açılıyor ve ileride tarihi Hacı Hasan Camisi görülebiliyor…

Bu da aynı caddenin diğer ucu… Suluköprü’den henüz açılmamış olan Emek caddesine doğru bir bakış…

Vakıflar Hamamı’nın hemen önünden (yıkılan Selçuklu yapısı) Ulu Cami’ye doğru bakış… Sol köşede Babadağlılar çarşısı henüz inşaat halinde…

Hasan Gönüllü, İstiklal’den İncilipınar’a doğru olan caddenin darlığını göstermek için kendisi poz veriyor.

Şimdilerde konservatuvar olarak kullanılan, Kurtuluş Savaşının önemli figürlerinden Külahçıoğlu Un Fabrikasının su arklarının hala durduğu günler.

Şimdiki Üçgen kavşağının tam odağında kalan Üçgen Camisi henüz inşaatken…

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.